Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań w sprawach spadkowych. Już na wstępie należy odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Trzeba jednak odróżnić odrzucenie spadku od zrzeczenia się praw do spadku. Odrzucić spadek można jedynie po śmierci spadkodawcy, natomiast zrzeczenie dziedziczenia następuje tylko i wyłącznie za życia przyszłego spadkodawcy.
Często spadkobiercy po śmierci osoby bliskiej, mając dostęp np. do karty bankomatowej, swobodnie dysponują środkami zmarłego — pomimo że postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze przeprowadzone. Czy takie działanie jest uprawnione i nie wiąże się z konsekwencjami prawnymi?
Pytanie na pierwszy rzut oka banalne, a jednak niejednokrotnie przysparza sporo problemów osobom inicjującym postępowania spadkowe. Zasadą jest, iż Sądem właściwym jest Sąd ostatniego miejsca pobytu zmarłego. Przy czym przez pobyt rozumie się miejsce stałego zamieszkania, centrum życiowe danej osoby.
Autorem bloga jest adwokat Artur Ślemp, właściciel Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie.
Z uwagi na fakt, że prawo spadkowe jest główną specjalizacją kancelarii, niniejszy blog będzie poruszał w większości tematy z tej dziedziny prawa, lecz nie zabraknie również artykułów i porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego czy karnego.
Adwokat Artur Ślemp podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem i przybliży w zrozumiały sposób zawiłości prawa.